Przygodę z projektem Joyful School w ramach Programu Erasmus + rozpoczęliśmy wyjazdem do małej miejscowości Calafat położonej w południowo-zachodniej części Rumunii (17-23.11.2019).

Calafat to niewielkie miasto leżące nad pięknym Dunajem, o tej porze roku chłodne, senne, spowite szarą mgłą.

Przywitanie w szkole było bardzo serdeczne ciepłe i pełne energii. Zostaliśmy powitani przez uczniów ubranych w narodowe stroje, rumuńskich  nauczycieli oraz dyrekcję odwiedzanej szkoły. Były kwiaty, występy uczniów przybliżające folklor rumuński, dużo ciepłych słów
i ogólnej radości.

W Calafat spędziliśmy trzy dni zwiedzając miasto, szkołę, było spotkanie z burmistrzem
w Urzędzie Miasta, szkolenia  i wizyty w szkolnych klasach.

Druga część wyjazdu to podróż do Bukaresztu i zwiedzanie kilku ciekawych miejsc. Zobaczyliśmy zamek księcia Drakuli w Bran w Siedmiogrodzie. To jeden z najsłynniejszych zamków w Europie i symbol Rumunii. To obowiązkowa pozycja dla tych, którzy podróżują
i zwiedzają Rumunię.

Kolejne miejsce to pięknie położony  pałac Peles w Sinai, dawna rezydencja letnia królów Rumunii. Uroku zwiedzaniu tego miejsca dodała zimowa aura. Następnie pojechaliśmy do położonego
u podnóży Karpat Braszowa z pięknym Starym Miastem, reprezentującym różne style architektoniczne i  ratuszem, którego początki sięgają 1410 roku.

Na koniec naszej podróży zwiedziliśmy imponujący rozmachem i bogactwem Pałac Parlamentu w Bukareszcie, jeden z największych budynków na świecie i obecnie siedziba Parlamentu Rumunii.

Ale największą wartością były spotkania i rozmowy z ludźmi, których poznaliśmy i z którymi spędziliśmy kilka dni – gospodarze spotkania w Rumunii oraz nauczyciele z Portugalii i Turcji, którzy, tak jak my, przyjechali do Calafat.