Rytm życia szkolnego wyznaczają - wcale nie dzwonki na przerwę, bo w naszej szkole ich nie ma, ale taneczne próby grupy uczniów i pojawiająca się na holu głównym dekoracja.

Na kilka tygodni przed ważną uroczystością korytarz naszej szatni zamienia się w salę taneczną. W sposób dla nauczycieli niezrozumiały, jak na kapitański gwizdek, na długich przerwach w szatni pojawiają się radośni (sic! sic!) uczniowie i ustalają swoją choreografię do kolejnego występu.

Tańczących uczniów widać i słychać, ale dekoracja holu głównego powstaje w sposób całkowicie magiczny. Tylko uważny obserwator szkolnej rzeczywistości zauważa, pracującą po lekcjach grupę artystek, która tworzy przemyślane i przepiękne dekoracja holu głównego. Tym razem dekoracja zapowiadała 250 rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej.

W przeddzień rocznicy jej powstania społeczność naszej placówki doczekała się zapowiadanego uroczystego wydarzenia. W pięknie udekorowanej sali miała okazję podziękować nauczycielom i pracownikom szkoły za ich codzienny trud. Dyrektor przedstawił nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły uhonorowanych nagrodami Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Prezydent Miasta Gdańska. W bieżącym roku nagrody szczególne otrzymali:

  • pan Dariusz Osiński – Brązowy Krzyż Zasługi
  • pani Zdzisława Krzysztoń – Złoty Krzyż za Długoletnią Służbę
  • panie wicedyrektor Joanna Graban, Marzena Turowska oraz panie Małgorzata Geniusz i Beata Wandałowska – Medale Komisji Edukacji Narodowej
  • panie Monika Modrzejewska-Szeląg oraz Janetta Wrzaskowska – Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska
  • panie Magdalena Kossak oraz Anetta Szczepankowska – Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za promowanie wartości prodemokratycznych i proobywatelskich

Wszyscy wyróżnieni pracownicy dodatkowo zostali nagrodzeni szczególnym aplauzem uczniów. Następnie pan Krzysztof Dudek wręczył czterdzieściorgu sześciu nauczycielom i dwanaściorgu pracownikom administracji i obsługi Nagrody Dyrektora Szkoły.

Równie gromkie brawa uzyskali wybrani w demokratycznych wyborach Rzecznik Praw Uczniowskich pan Piotr Czerepuk i Przewodnicząca Samorządu Szkolnego Joanna Dubicka.

Część artystyczną przygotowali uczniowie szkolnego koła teatralnego „Sejf z dziurami” Tym razem pokazali (tradycyjnie) tańcząc, śpiewając i dyskutując, jak ważna jest edukacja. Słowa szanty „Kapitan Borchardt” stały się kanwą występu. Widzowie mieli okazję usłyszeć, że warto, kierując się sekstansem sumienia, wszystko robić porządnie, bo nie jesteśmy królami świata, a w życiu nic dwa razy się nie zdarza. Integralną częścią występu były słowa Jana Zamojskiego: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” tworzące misterną dekorację.

Nasz Patronie – Kapitanie!

Damy radę wszystko robić porządnie, bo takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie.