NA ESEJ/FILM

DEMOKRACJA PO POLSKU

1. Organizator Konkursu
    1. Szkoła Podstawowa im. Zasłużonych Ludzi Morza nr 19 w Gdańsku.

2. Temat Konkursu
    1. Napisz esej lub nakręć film (dowolną techniką), który będzie pokazywał Twój punkt widzenia jak rozwija się w Polsce demokracja po upadku komunizmu w latach 1989-2021.

3. Cel Konkursu
    1. Kształtowanie świadomości patriotycznej i postaw obywatelskich oraz pogłębienie wiedzy  o historii najnowszej Polski.
    2. Rozwijanie umiejętności analizy i interpretacji wydarzeń historycznych poprzez różnorodne formy wypowiedzi artystycznej – esej i film.
    3. Zachęcenie do zaprezentowania własnych zdolności i umiejętności pisarskich lub tworzenia narracji przy użyciu obrazu filmowego.
    4. Rozbudzanie kreatywności i wyobraźni twórczej.

4. Zasady Konkursu
    1. Konkurs trwa od 30 września do 29 października 2021 r. Jest skierowany do uczniów klas 7-8 SP nr 19 w Gdańsku.
    2. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest dostarczenie eseju lub filmu.
      Esej jest samodzielną pracą literacką, należy sporządzić ją na papierze formatu A4 (maksymalnie 4 strony)
      Film może być zrealizowany przez grupę uczniów, dostarczamy go na pendrive (czas trwania do 10 min.)
    3. Prace należy oddać wraz z wypełnioną kartą zgłoszeniową  – Załącznik nr 1.

5. Termin i miejsce składania prac
    1. Prace należy składać do dnia 29 października 2021 r (do godziny 13.00) w s. 220.

6. Kryteria oceny
    1. Prace zostaną ocenione przez Szkolną Komisję Konkursową, której decyzje będą ostateczne i nieodwołalne. Komisja dokona oceny prac pod względem:
      1. zgodności z tematyką 20%,
      2. estetyki, oryginalności – 20%,
      3. pomysłowości – 20%,
      4. walorów artystycznych -20%,
      5. oryginalności -20%.
    2. Uczniowie, którzy uzyskają trzy pierwsze miejsca w konkursie szkolnym otrzymają 0,4 punktu dodatkowego z przedmiotów: historia i wiedza o społeczeństwie. Uczniowie, którzy uzyskają minimum 50% punktów otrzymają 0,2 punkty dodatkowe i 0,1 punktu dodatkowego za minimum 30%. Punkty dodatkowe zostaną dopisane w czasie klasyfikacji półrocznej.
    3. Laureaci będą mogli zaprezentować swoje prace w czasie szkolnego apelu z okazji Dnia Niepodległości.