Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) to bezpłatna akcja edukacyjna, która odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października i prowadzona jest na całym świecie.

W tym roku 4 października 2019 w naszej szkole odbyła się już IX edycja akcji. Byliśmy jedną z 5861 szkół w Polsce, które wzięły udział w tym ogromnym przedsięwzięciu. Celem akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób.

Akcja ŚDTM była w naszej szkole sporym wydarzeniem. Najpierw przez tydzień trwały przygotowania, podczas których uczniowie przypominali sobie tabliczkę mnożenia na lekcjach matematyki.

Klasy czwarte zostały zaproszone do zabawy pt. „Podchody z tabliczką mnożenia”. W trakcie zabawy uczniowie mieli okazję rozwiązywać nietypowe zadania, w których musieli wykazać się znajomością w tabliczki mnożenia i dzielenia oraz wspólnego działania w znalezieniu kolejnego etapu drogi i zdobyciu kodu, który stanowił rozwiązanie hasła finałowego.

Po ukończeniu wszystkich etapów, dzieci otrzymały Certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia.

Dodatkowo w czasie lekcji i na przerwie można było się zmierzyć z egzaminem ze znajomości tabliczki mnożenia, gdyż po szkole chodziły Patrole Egzaminacyjne, czyli zaopatrzeni w losy uczniowie, którzy przepytywali młodszych i starszych kolegów i koleżanki oraz dorosłych. Ale tym razem był to przyjemny egzamin, gdyż nie było testów, klasówek a w zamian były losy o różnym stopniu trudności z tabliczki mnożenia.

Wszystko odbywało się pod opieką osób dorosłych, które czuwały nad poprawnością przeprowadzanych egzaminów, zabaw itp.

Koordynatorami tej akcji były panie Joanna Małek i Janina Kowalcze.