Ekologiczny dom to budynek, który powstał z poszanowaniem natury, z myślą o środowisku. Oznacza to, że podczas jego budowy wykorzystuje się energooszczędne i przyjazne dla środowiska technologie oraz naturalne materiały i surowce, które zazwyczaj pozyskuje się lokalnie. I tak, np. zamiast egzotycznego drewna do budowy używa się drewna pozyskiwanego w miejscu budowy. Do ogrzewania używa się np. trzciny czy słomy, a nie np. śmieci. W domach ekologicznych ważna jest odpowiednia izolacja, by nie trzeba było zużywać dużej ilości energii do ogrzewania domu. Ekologiczne domy najczęściej korzystają z energii słonecznej.
Budownictwo przyszłości zakłada projektowanie i budowanie domów, które idealnie wpisują się w naturalny krajobraz, nie oddziałują negatywnie na środowisko, pozwalają oszczędzać energię i ciepło.
Jego główne cechy to: niskie zużycie energii, wysoka akumulacja ciepła, dobra ochrona przed hałasem, łatwość eksploatacji, ekologiczność rozbiórki.
Budownictwo ekologiczne opiera się na idei zrównoważonego rozwoju. Podporządkowany jest jej cały cykl życia budynków – od projektowania, przez wznoszenie, eksploatację, modernizację, konserwację,
aż po rozbiórkę. Budownictwo to w odróżnieniu od tradycyjnego, nie skupia się wyłącznie na ekonomicznych i funkcjonalnych aspektach budynków, ale również na ich oddziaływaniu na środowisko. Zakłada minimalizowanie strat dla środowiska poprzez oszczędne gospodarowanie zasobami, wykorzystanie energii odnawialnej i naturalnych materiałów nadających się do recyklingu, zmniejszenie poboru energii, ograniczenie wydzielania zanieczyszczeń czy zazielenianie budynków. Zielone budownictwo ma służyć jednak nie tylko środowisku, ale także człowiekowi poprzez poprawę jakości życia za sprawą zwiększonej zdrowotności budynków.
W październiku 2023 r. w klasach pierwszych i trzecich Szkoły Podstawowej nr 19 w zostały przeprowadzone lekcje na temat recyklingu, czyli ponownego wykorzystania różnorodnych materiałów nadających się do ubytkowania.
Uczniowie na podstawie własnych doświadczeń opowiadali, w jaki sposób wykorzystują tego typu materiały do ponownego użycia.
Nauczyciel rozmawiał też z dziećmi na temat ekologicznego domu przyszłości – jak powinien wyglądać i jak powinien funkcjonować ekologiczny dom przyszłości.
Następnie dzieci wzięły udział w zajęciach plastycznych, podczas których budowały domy z materiałów nadających się do recyklingu.
Uczniowie zgromadzili różnego rodzaju materiały: rolki po papierze toaletowym, ręcznikach papierowych, kartony, kawałki materiałów, zakrętki od słoików itp. i zbudowali własne ekologiczne domy, które stały się częścią własnoręcznie wykonanego „ekologicznego osiedla”.
Dzieci do tematu podeszły bardzo kreatywnie i z ogromnym zaangażowaniem. Zwróciły uwagę na fakt, że można ponownie wykorzystać niepotrzebne materiały do całkiem innych celów i mieć przy tym mnóstwo zabawy.