W środę 18 października 2023 r. klasy siódme i ósme miały możliwość uczestniczenia w prezentacji zawodów przyszłości. Mimo że są one znane współcześnie, to w przyszłości również będą niezbędne: kucharz, monter okien i drzwi oraz projektant drukarki 3D.

Najwięcej entuzjazmu wśród uczniów wzbydziło stanowisko z drukarką 3D. Pokazywany proces projektowania oraz samo drukowanie okazało się niezwykle interesujące i ciekawe dla wszystkich uczniów. Młodzież mogła się przekonać, że komputer jest nie tylko narzędziem, przy którym miło spędzamy czas. Jest przede wszystkim urządzeniem służącym do pracy, której efekty mieli okazję podziwiać.

Nie mniej entuzjazmu wsbudziło stanowsko kucharskie. Możliwość obserwowania szefa kuchni podczas pracy, w której stosowal nowoczesne metody gotowania była prawdziwym rarytasem. Zwłaszcza, że pokazowi towarzyszła degustacja.

Trzecie stanowisko było "tylko dla orłów". Wstawienie okna w przygotowaną ściankę okazało się nie lada wyzwaniem! Ale nasi dzielni uczniowie i z tym sobie poradzili, choć większość po raz pierwszy miała do czynienia z tak profesjonalnymi narzędziami.

Panowie prowadzący pokazy wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami. Opowiadali tak ciekawie o swoich zawodach, że uczniowie nie chcieli opuszczać sali. Udzielali również odpowiedzi na wszystki zadawane pytania, dzielili się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami z rynku pracy.

Po pokazach dla uczniów nadeszła również pora na nauczycieli, którzy wzięli udział również w wykładach i pogadankach, mieli możliwość zdobycia wiedzy i wymiany swoich poglądów.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu "Rozwijanie kompetencji kadry dydaktycznej w zakresie doradztwa edukacyjno-zawodowego na obszarze I makroregionu", zwłaszcza Akademii Edukacyjnej VCC i ich prowadzącym.