25.11.2022 nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w szkoleniu „Edukacja klimatyczna” zorganizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Na szkoleniu zapoznaliśmy się z historią zmiany klimatu na Ziemi, przeanalizowaliśmy wpływ tej zmiany na różnorodność biologiczną. Przyjrzeliśmy się roli bioróżnorodności w procesach klimatycznych.

Część szkolenia poświęcona została rozwijaniu praktycznych i społecznych umiejętności w zakresie mitygacji i adaptacji do zmiany klimatu. Warto znać te pojęcia, zwłaszcza, mając świadomość, że zjawiska klimatyczne będą dla nas coraz większym zagrożeniem.

Mitygacja, czyli łagodzenie, to całokształt działań, które mają na celu ograniczanie emisji gazów cieplarnianych i zwiększenie ich pochłaniania przez ekosystemy. Adaptacją do zmian klimatu nazywamy działania podejmowane, by zmniejszyć skutki zmian klimatu dla gospodarki, społeczeństwa oraz środowiska.

Mówiąc o mitygacji i adaptacji należy mieć na uwadze konieczność budowania idei współpracy i zaangażowania na rzecz ochrony klimatu przez społeczeństwa wszystkich krajów.

Szczególnie interesującą dla nauczycieli była część szkolenia poświęcona edukacji dzieci i młodzieży na temat zmiany klimatu. Wskazano problemy oraz najczęściej popełniane błędy, z którymi spotykamy się w edukacji klimatycznej. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy lekcję pokazową „Działanie systemu elektroenergetycznego”.