Dzień 14 października był Świętem Naszej Szkoły. Świętowaliśmy 25-lecie powstania Szkoły, przekazanie jej nowego sztandaru i - oczywiście - Dzień Edukacji Narodowej.

Z tej okazji przygotowaliśmy niezwykłą uroczystość dla całej społeczności szkolnej. Zostali też zaproszeni goście specjalni, między innymi: przedstawiciele władz miasta, Kuratorium Oświaty, prezesi Spółdzielni Mieszkaniowych „Południe”, „Orunia”, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli gdańskich, przedstawiciele Rady Rodziców, byli dyrektorzy i wicedyrektorzy naszej Szkoły.

Na początku głos zabrał dyrektor szkoły Pan Krzysztof Dudek. Powitał zaproszonych gości, następnie w swoim przemówieniu odniósł się do historii szkoły, do pięknych kart z jej przeszłości. Wspominał założycieli, wybitnych uczniów, byłych nauczycieli i dyrektorów. Na koniec swojego wystąpienia podziękował fundatorom sztandaru, sponsorom i przyjaciołom naszej szkoły.

Z powagą i w skupieniu uczestniczyliśmy w kolejnych etapach przekazywania Szkole nowego sztandaru:

• odczytanie Aktu fundacji sztandaru przez fundatora,
  • wbicie gwoździ do sztandaru przez fundatorów: Panią Annę Gadomską - przedstawicielkę Zarządu SM "Południe" oraz Pana Andrzeja Różańskiego - prezesa SM "Orunia,
  • prezentacja sztandaru i przekazanie go dyrektorowi.

Brawami gratulowaliśmy tym, którzy pracują w szkole od początku jej powstania. Wzruszenie towarzyszyło pracownikom i nauczycielom wyróżnionym Medalami 25-lecia Szkoły.

Z dużym zainteresowaniem słuchaliśmy wystąpienia Pana Mateusza Skarbka - wiceprzewodniczącego Rady Miasta Gdańska, absolwenta naszej Szkoły. W życzliwych, ciepłych, pełnych sympatii słowach wspominał lata szkolne.

Byliśmy świadkami pasowania uczniów klas pierwszych. To ważny moment w życiu każdego ucznia, kiedy staje się pełnoprawnym członkiem społeczności szkolnej. Widać było przejęcie, skupienie i pełne zaangażowanie pierwszaków. Mamy nadzieję, że ci najmłodsi, trochę jeszcze nieśmiali i niepewni, już wkrótce będą osiągać sukcesy i spełniać w szkole swoje marzenia.

„Dziecięce marzenia, pragnienia to często początek stawianych sobie życiowych wyzwań…” – tymi słowami Marta i Karol zaprosili uczestników uroczystości na niezwykły rejs po krainie marzeń, czyli na część artystyczną.

Zobaczyliśmy „Żeglarski Czardasz” w wykonaniu młodszych dzieci i grupy tanecznej.

Usłyszeliśmy znane melodie, marynarskie (i nie tylko) piosenki w wykonaniu zespołu muzycznego i chóru szkolnego przy akompaniamencie orkiestry, w składzie której byli: nauczyciele, absolwenci naszej szkoły, rodzice uczniów.

Szkolny zespół teatralny zabrał nas do świata teatralnej rzeczywistości, gdzie w kreacjach młodych aktorów „ukryli się” patroni naszej Szkoły – Zasłużeni Ludzie Morza.

Podziwialiśmy też pokaz tańca akrobatycznego Natalii.

Piosenka „Nasza szkoła” na zakończenie uroczystości wzruszyła wielu uczestników, zwłaszcza tych, którzy z naszą Szkołą związani są od 25 lat.

Piękny, okolicznościowy wystrój szkoły jest wspaniałym dopełnieniem Święta i źródłem przeżyć artystycznych.

Mamy nadzieję, że Święto Szkoły stało się okazją do wspólnego przeżywania, poznawania i jednoczenia się wokół wartości, które są uniwersalne.

Organizatorzy: nauczyciele, pracownicy, uczniowie