9 maja 2023 r. w naszej szkole, w ramach międzynarodowego spotkania w projekcie „Let’s Hold Hands for Better World” – „Trzymajmy się za ręce dla lepszego świata” Erasmus+ odbyła się Konferencja „Diseases caused by air pollution” – „Choroby spowodowane zanieczyszczeniem powietrza”.

Podczas konferencji, w której uczestniczyli uczniowie i nauczyciele naszej szkoły oraz szkół z Włoch i Turcji a także zaproszeni goście, omawialiśmy tematy związane
z zanieczyszczeniem powietrza, wpływem tych zanieczyszczeń na zdrowie człowieka i sposobami zapobiegania niekorzystnym dla zdrowia człowieka procesom. Konferencja odbywała się w języku angielskim.

Uczniowie w ramach swoich prezentacji przedstawili mechanizmy, zjawiska, procesy fizyczne i chemiczne związane z powietrzem – skład powietrza, dziura ozonowa, czynniki mające wpływ na zanieczyszczenie powietrza,.

Nauczyciele z Turcji i Włoch opowiedzieli o tym w jaki sposób w ich krajach dba się o czystość powietrza – „Air pollution and its prevention” – “Zanieczyszczenia powietrza i zapobieganie im”.

Dr Michalina Bielawska dyrektor – dyrektor Fundacji Agencji Regionalnego Monitoringu Atmosfery Gdańsk-Sopot-Gdynia wygłosiła wykład „Air quality in the Tri-City: sources of air pollution, measurements and changes in concentration levels” – „Jakość powietrza w Trójmieście: źródła zanieczyszczeń powietrza, pomiary i zmiany natężeń”. Opowiedziała także o funkcjonujących w Trójmieście stacjach pomiarów powietrza oraz o aplikacji, która pozwala uzyskać informacje na temat jakości powietrza w danym miejscu i w danym czasie.

W kolejnych dniach spotkania w Gdańsku mieliśmy okazję zobaczyć działanie jednej ze stacji pomiarów, która znajduje się w Gdańsku-Wrzeszczu.

Dr Marta Potrykus przedstawicielka międzyoddziałowego wydziału Biotechnologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Gdańskiego omówiła temat: „Air contamination and its influence on human helth” – „Zanieczyszczenie powietrza i jego wpływ na zdrowie człowieka”, opowiedziała o wpływie jakości powietrza, którym oddychamy, na nasze zdrowie.

W ramach konferencji odbyły się pokazy z dziedziny różnych nauk przyrodniczych, przygotowane przez uczniów klas 6-8, przedstawiające właściwości powietrza i różne ciekawostki o powietrzu.

Mogliśmy też obejrzeć wystawę prac plastycznych uczniów klas 1-3, zatytułowaną „Trzymajmy się za ręce dla lepszego świata” oraz wystawę plakatów zatytułowaną „Air pollution” – „Zanieczyszczenie powietrza”, zaprojektowanych przez uczniów klas 4-8.

Dowiedzieliśmy się jak ważna, dla nas i przyszłych pokoleń, jest dbałość o nasze środowisko i jakość dobrego powietrza.

konferencja-diseases-caused-by-air-pollution-choroby-spowodowane-zanieczyszczeniem-powietrza-476092.jpg