W czwartek 22 czerwca 2023 r. odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów klas ósmych. W uroczystości wzięli udział: ósmoklasiści, dyrekcja, wychowawcy, nauczyciele i pracownicy szkoły, rodzice oraz zaproszeni goście – prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Orunia” pan Andrzej Różański oraz przewodniczący Rady Rodziców pan Tomasz Sawicki.

Pan dyrektor Krzysztof Dudek skierował ciepłe słowa do uczniów, aby pamiętali, że są wyjątkowymi młodymi ludźmi, którzy powinni realizować swoje pasje i marzenia. Podziękował nauczycielom i rodzicom za ich trud i oddanie.

Odbyło się też uroczyste przekazanie sztandaru szkoły młodszym następcom, którzy przyrzekli godnie reprezentować społeczność szkolną i szanować te wartości, które symbolizuje sztandar.

Ważnym momentem uroczystości było wręczenie świadectw uczniom wyróżniającym się w nauce i zachowaniu.

Nagrody i gratulacje otrzymali laureaci konkursów przedmiotowych.

Wyjątkowym momentem uroczystości, wywołującym zawsze najwięcej emocji - wzruszenia, radości oraz dumy - było wręczenie nagród „Róża Wiatrów” w różnych kategoriach. Fundatorem nagród jest Spółdzielnia Mieszkaniowa „Południe” oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa „Orunia”, a medale zakupiła Rada Rodziców.

Nagrodę „Róża Wiatrów - GLORIA ARTIS” za szczególne osiągnięcia w działalności artystycznej na rzecz środowiska szkolnego i miasta Gdańska otrzymały: Julia Bobkowska, Lidia Juźwiak, Marianna Krewniak i Sofya Puzynia.

Nagrodę „Róża Wiatrów  - CITIUS-ALTIUS-FORTIUS” dla najlepszego sportowca Szkoły Podstawowej nr 19 otrzymały: Martyna Serwadczak i Amelia Szalla.

Nagrodę „Róża Wiatrów - CIVIS BONUS” wręczono Alicji Kamińskiej i Mariannie Krewniak.

Nagrodę „Róża Wiatrów – PRIMUS INTER PARES” dla najlepszego absolwenta Szkoły Podstawowej nr 19 w Gdańsku w roku szkolnym 2022-2023 przyznano Lenie Turek.

W imieniu wszystkich absolwentów głos zabrały Lidka i Maja. Podziękowały wychowawcom, nauczycielom, pedagogom, rodzicom, pożegnały się z koleżankami i kolegami.

Na koniec był jeszcze taniec współczesny Martyny, taneczny układ szkolnej grupy teatralnej, zaśpiewał chórek szkolny oraz Sofya Puzynia i Lidia Juźwiak.