Od stycznia do czerwca w naszej szkole realizowany był projekt międzykulturowy Pszczoła – nasz mały przyjaciel. Zajęcia odbywały się co tydzień i miały charakter eksperymentalno-konstruktorski. Prowadzone były w ramach działającego Klubu Młodych Odkrywców – Ciekawi świata pod patronatem Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W tym roku zajęcia miały przybliżyć uczestnikom klas I i II życie pszczół i innych zapylaczy, ale też miały za zadanie w zakresie integracji międzykulturowej spowodować, że uczestnicy „oswoją” odmienność, zmniejszony zostanie poziom lęku oraz negatywizmu w stosunku do obcej kultury, języka, a także rozbudzone zostaną chęci poznania siebie i „innych”. Nastąpi także rzeczywista integracja z obcojęzycznymi rówieśnikami oraz nawiązanie prawidłowych, pozytywnych relacji koleżeńskich poza sytuacjami lekcyjnymi.

Podczas zajęć uczestnicy nie tylko mieli okazję poznać budowę pszczoły i stadia jej rozwoju, stworzyć własny teatr Kamishibai o tematyce pszczelej, zrobić pachnące świece z wosku pszczelego, posmakować jej pysznych wytworów, zbudować hotele dla owadów, ale także zajrzeć do prawdziwego ula i potrzymać w ręku te pożyteczne owady.

Pomysł tak bardzo spodobał się uczestnikom, że był kontynuowany dłużej niż zakładał projekt. Największą radością mojego serca było patrzeć na to w jaki sposób dzieci z Klubu polubiły się i zaakceptowały i jak ogromną radość sprawiało im spotykanie sie i wspólne działanie. W ciągu tygodnia codziennie dopytywały na korytarzach „Kiedy pszczółki? A co będziemy robić?”. Grupa niejednorodna kulturowo, pozwoliła nam na rozwijanie kompetencji społecznych i wzajemne pomaganie sobie bez względu na język, którym posługiwały się dzieci. Uczestnicy chętnie dzielili się swoją wiedzą, ale i językiem i zwyczajami oraz tradycjami z własnego kraju.

Projekt zakończył się wręczeniem dyplomów pamiątkowych oraz maleńkich upominków z darami od pszczół i degustacją pysznego pszczelego tortu. Rodzicom uczniów serdecznie dziękuję za zaufanie, a dzieciom za aktywny udział i mnóstwo radości na zajęciach. Do zobaczenia w przyszłym roku!

Monika Modrzejewska-Szeląg