Uczniowie klasy 5D biorą udział w projekcie „Mobilna Pracownia Książki” i tworzą własne ilustrowane książki dla dzieci. Młodzi twórcy pracują w grupach, odbywają warsztaty pod okiem nauczyciela oraz grafika. Na zajęciach poznają różne metody graficzne: prasa drukarska, maszyna do pisania, linoryt, szablon, stempel, skrobanka i inne.

Uczniowie pracują nad fabułą, grafiką, tekstem, okładką oraz planowaniem zadań.

Niezwykłym wydarzeniem w ramach tego projektu było spotkanie „W pracowni literata”, czyli spotkanie z pisarzem Janem Bliźniakiem – laureatem Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Odbyło się ono 18 listopada w oddziale GGM „Tajne Komplety” przy ul. Długiej w Gdańsku.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie z dziesięciu szkół gdańskich, które też zakwalifikowały się do projektu. Jednak tylko uczennice z naszej szkoły- Basia i Lena były współprowadzącymi to wyjątkowe spotkanie z autorem książki „Śrubek i tajemnice Maszynerii”. Dziewczyny z dużym zaangażowaniem zadawały pisarzowi ciekawe pytania, mówiły też o swoich doświadczeniach z pracy nad książką.

Dzieci poznawały tajniki warsztatu pisarza, oglądały rękopisy jego pierwszych utworów. Na koniec poprosiły pisarza o wskazówki dla początkujących twórców.