Wzięliśmy udział 29 maja 2024 r. w konferencji zorganizowanej w Tczewie pod tytułem "Przestrzeń praw uczniowskich". Wysłuchaliśmy mini wykładów m. in. na temat życia offline (można, nawet trzeba się odłączać od urządzeń, by sprawdzić, czy jeszcze potrafimy pielęgnować relacje z drugim człowiekiem); prawa do buntu i świadomego wyboru (nie jęcz, gdy decydujesz dla żartu, działaj, nie będziesz mieć na co narzekać); „zjadania słonia po kawałku”, czyli nie wielkie sprawy, tylko małymi kroczkami osiągaj zamierzenia; dbania o siebie w praktyce, czyli wspieraj się tak, jak okazujesz to innym (usłysz swoje: „dasz radę”, „jestem z tobą”).

Prace warsztatowe przebiegały na różnych płaszczyznach. Efekty analiz sześciu tematów mogliśmy podziwiać na scenie, gdy pojawiła się pani Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji. Po krótkim przemówieniu przedstawicielka ministerstwa wzięła udział w panelu eksperckim.

Konferencję zorganizował Młodzieżowy Sejmik Województwa Pomorskiego, Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska, Kuratorium Oświaty w Gdańsku i Kreatywna Pedagogika.

Anetta Szczepankowska