Nasz głos w sprawie Nowego Stypendium – Rada  Dialogu z Młodym Pokoleniem

Poniedziałkowe (14 czerwca 2021 r.) 120 minut od godziny 15.00 spędziliśmy na ogólnopolskich konsultacjach w sprawie nowego stypendium. Po krótkim wprowadzeniu, około 400. uczestników oddało się pracy w losowo wybranych grupach. Wykazaliśmy się kompetencjami społecznymi, dogadując się z osobami z różnych szkół położonych w wielu regionach Polski. Wspólnie wypełniona ankieta stała się owocem naszej współpracy.

Kilka wypracowanych pomysłów: w przyznawaniu stypendium powinny być brane pod uwagę nie tylko efekty pracy kandydata (średnia ocen), ale również jego hobby, aktywność społeczna, umiejętność współpracy, projekty, innowacje uczniowskie czy obiektywizacja oceny. Kilkakrotnie podkreślano, że uczymy się dla siebie , nie dla ocen, nie dla bliskich, a często bardziej niż stypendium motywuje dobre słowo, dostrzeżenie wysiłku. Na takiej formie wynagrodzenia za czas włożony w edukację  zależy wielu z nas. Dostrzegamy przyjemność w wysiłku, który towarzyszy naszej codzienności, gdyż ostatecznie liczymy się MY. Poza tym nie każdy ma równy start.

Konsultacje były ciekawym doświadczeniem, choć w ich organizacji dostrzegliśmy kilka mankamentów. Jednak mogliśmy się wypowiedzieć, a nasz głos dotarł, gdzie trzeba.

Samorząd Uczniowski (Lena, Ola, Julia, Zosia, Natan, Piotr, Mateusz) z p. Anettą