W dniach 2-6 października odbyło się spotkanie w Mersin (Turcja ). Gospodarzem spotkania była szkoła partnerska Hatice Ulug Ilkokulu, a tematem przewodnim gleba, jej zanieczyszczenia, ich wpływ na życie człowieka i sposoby zapobiegania zanieczyszczeniom gleby.
Przywitanie w murach szkoły było niezwykle wzruszające i radosne. Przywitała nas muzyka grana na bębnach i tradycyjnych instrumentach tureckich. Dyrektor szkoły zaprosił do tańca na placu szkoły wszystkich uczestników spotkania. Następnie mogliśmy podziwiać tańce ludowe przygotowane i wykonane przez uczniów szkoły. Wspólnie posadziliśmy palmę przyjaźni, która za jakiś czas będzie dawać cień na boisku szkolnym i zawsze przypominać o przyjaciołach z dalekich krajów.
Po oficjalnej części zaczęły się prace projektowe min omawialiśmy przygotowane wcześniej prezentacje na temat zanieczyszczenia gleby, rozmawialiśmy na tematy związane z dbałością o środowisko naturalne. Dzieliliśmy się wiedzą i doświadczeniem na temat edukacji ekologicznej w szkole, rozmawialiśmy o sposobach i metodach pracy z uczniami w tym obszarze.
Odbyło się tez spotkanie ewaluacyjne i podsumowujące pracę projektową w trzech obszarach powietrze, woda, gleba, związanych z ekologią i ochroną środowiska naturalnego człowieka. Zgodziliśmy się, co do tego, że wszystkie tematy związane z ekologią są bardzo ważnym obszarem w edukacji młodego człowieka. Wiedza i doświadczenie, które zdobyliśmy podczas realizacji projektu przyczynią się do efektywniejszego, bardziej efektownego, pełnego ciekawych pomysłów i metod bardziej interesującego przekazywania uczniom wiedzy o środowisku, w naszych szkołach.
Podczas pobytu w Mersin poznawaliśmy też kulturę i historię regionu. Zwiedziliśmy muzeum archeologiczne, ruiny starożytnego miasta Kanlidivane oraz twierdzę Kizkalesi, znajdujące się w okolicach Mersin a także miasto Tars, związane z działalnością św. Pawła Apostoła. Najważniejszym punktem programu zwiedzania Tarsu jest Studnia św. Pawła (Senpol Kuyusu), przy której znajdują się ruiny jego domu, oraz XIX-wieczny kościół św. Pawła (obecnie muzeum). Z czasów rzymskich w mieście pozostały ruiny bramy miejskiej, zwanej Bramą Kleopatry, oraz niewielki odcinek drogi z I wieku n.e. i resztki starożytnych kolumn w dzielnicy żydowskiej. Nieopodal miasta znajduje się okazała jaskinia Tarsus Hatirasi, doskonałe miejsce dla obserwacji procesów geologicznych a także dla ochłody w upalne dni.
Mieliśmy tez okazję i wielką przyjemność zobaczyć niezwykłe formy wulkanicznych skał, tworzące „księżycowy” krajobraz Kapadocji. Jest to doskonałe miejsce do obserwacji procesów geologicznych zachodzących w skałach, w glebie pod wpływem warunków atmosferycznych (wiatru, deszczu, śniegu) oraz działalności człowieka (wykuwanie domów, kościołów, osiedli w skałach).
Nasza podróż do Turcji była pełna ciekawych, niezapomnianych wrażeń.