22 listopada 2023 r w ramach podsumowania działań projektu „Let’s hold hands for a better world” w Programie Erasmus+ odbyło się szkolenie z edukacji ekologicznej dla nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 19 w Gdańsku. Celem szkolenia było wzmocnienie kompetencji ekologicznych nauczycieli, podkreślenie wagi edukacji ekologicznej, wyposażenie nauczycieli w wiedzę i narzędzia potrzebne w edukacji ekologicznej. Nauczyciele dowiedzieli się jak działać, aby w ciekawy i efektywny sposób uwrażliwiać uczniów na potrzebę dbania o naszą planetę. W szkoleniu wzięło udział 60 nauczycieli.

Tematy omawiane podczas szkolenia

1. Idea edukacji ekologicznej i jej cele.
    Edukacja globalna, zrównoważony rozwój, edukacja klimatyczna, ekologia - podstawy teoretyczne.

2. Cele edukacji ekologicznej w szkole.
    Cele poznawcze, kształcące i wychowawcze kształcenia ekologicznego.

3. Korelacja ekologii z innymi dziedzinami wiedzy.
    Odniesienie do podstawy programowej dla poszczególnych przedmiotów.
    Ćwiczenie dla słuchaczy: Ekologia między wierszami.

4. Narzędzia i środki do kształcenia postaw ekologicznych.
    Charakterystyka metod dydaktycznych w edukacji ekologicznej.
    Środki dydaktyczne w edukacji ekologicznej.

5. Od lekcji do projektu - przykłady dobrych praktyk.
    Zabawy, zadania, ćwiczenia, gry dla dzieci.
    Inspirowanie uczniów do podejmowania proekologicznych zachowań - przykłady, jak młodzi zmieniają świat.
    Od pomysłu do projektu - o szkolnych projektach ochrony lokalnej przyrody.
    Ćwiczenie dla słuchaczy: Klimatyczna szkoła
    Ćwiczenie dla słuchaczy: Piramida wpływów.

6. Zorientowanie na kompetencje.
    Kompetencje związane z aktywnością i działaniem.

7. Materiały o edukacji ekologicznej - przegląd dostępnych źródeł wiedzy, zasoby w internecie.
    Gdzie szukać inspiracji? Książki oraz strony internetowe, z których warto korzystać.