W dniach 13-17 marca 2023 roku nauczyciele ze szkół partnerskich biorących udział w projekcie Ereasmus+ "Let’s Hold Hands for Better World" spotkali się w Sassari na Sardyni. Tematem spotkania była woda, jej zanieczyszczenie i skutki zanieczyszczeń dla środowiska.
W szkołach partnerskich od listopada 2022 do marca 2023 nauczyciele biologii, chemii i geografii, pracowali z uczniami nad poszerzeniem ich wiedzy związanej z tematem "Water pollution and waste water". Przeprowadzono konkursy, zajęcia, lekcje i warsztaty dla uczniów a także warsztaty dla nauczycieli.
Podczas spotkania zorganizowanego przez nauczycieli ze szkoły w Sassari odbyły się różnego rodzaju zajęcia związane z tematem Woda. W trakcie spotkania wszyscy partnerzy przedstawili i omówili projekty i działania, które zostały przeprowadzone w ich szkołach.
Uczniowie ze szkoły goszczącej omawiali przygotowane prezentacje dotyczące zagadnienia wody - tematy związane z zanieczyszczeniem wody, skutkami jej zanieczyszczenia oraz sposobami przeciwdziałania, prezentowali zaprojektowane przez siebie gry komputerowe (Scratch), zachęcające do zachowań proekologicznych i dbania o środowisko. W szkole mogliśmy obejrzeć wystawę prac plastycznych najmłodszych uczniów poświęconych ochronie wody.
Nauczyciele goszczący przygotowali lekcję na temat sposobów filtrowania wody z zanieczyszczeń biologicznych. Podczas lekcji w rolę uczniów wcielili się nauczyciele, którzy mieli za zadanie według przygotowanego scenariusza, przygotować filtr i oczyścić wodę.
Zwiedzaliśmy Muzeum wody i morza w Sassari. Przewodnik opowiedział nam w jaki sposób kiedyś dbano o wodę zdatną do picia i w jaki sposób działał akwedukt dostarczający wodę do miasta.
W ramach projektu odbyła się wizyta w oczyszczalni ścieków w Capo Caccia, gdzie mogliśmy zobaczyć naturalne sposoby odzyskiwania i uzdatniania wody.
Przeszliśmy też ścieżką edukacyjną wokół jedynego naturalnego jeziora Sardynii jeziora Baratz. Podczas spaceru można było zobaczyć piękną faunę i florę. Ścieżka często jest wykorzystywana podczas lekcji, które mają nauczyć młodych ludzi szacunku do przyrody oraz pokazać im jak ważne dla obecnego i przyszłego świata są proekologiczne zachowania.
Po intensywnej pracy była również chwila na oglądanie pięknej Sardynii, mniejszych i większych miejscowości oraz przepięknej przyrody. Na Capo di Caccia zwiedzaliśmy Grotę Neptuna, w której można zobaczyć wpływ wody na powstawanie niezwykłych form krasowych. Zapierające dech w piersiach pejzaże, piękne plaże Sardynii a także bogata historia zostaną na długo w naszej pamięci.