W dniach 13-17 lutego 2023 w naszej szkole odbyły się zajęcia z wychowania komunikacyjnego przeprowadzone przez MZKZG, a zrealizowano je w klasach czwartych i piątych. W tym wieku dzieci zaczynają się usamodzielniać w realizacji podróży miejskich. Zadaniem zajęć było kształtowanie uczniów na świadomych użytkowników komunikacji miejskiej, stosujących w praktyce zasady zrównoważonego transportu.

W trakcie warsztatów, które obejmowały dwie godziny lekcyjne, uczniowie zapoznali się z ogólną wiedzą dotyczącą komunikacji miejskiej, taryfą  usług oraz najnowszymi nowinkami technicznymi. Dodatkowo kształtowane były umiejętności korzystania z rozkładów jazdy, a jako zadanie domowe uczestnicy samodzielnie planowali podróż.

Część zajęć poświęcona była kwestii bezpieczeństwa i kultury zachowania się w pojazdach i na przystankach. Omawiana była między innymi tematyka przewozu rowerów, zwierząt, kontroli biletów oraz kwestia zachowania w momencie zagrożenia życia. W czasie trwania zajęć położono szczególny nacisk na rozwijanie zdolności odczytywania informacji zawartych w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej. Całość została pomyślana jako forma interaktywnej zabawy, w trakcie której treści merytoryczne przeplatane były takimi elementami jak rebusy, krzyżówki czy quizy.

Agata Bętkowska