erasmus-108878.jpg      erasmus-108879.jpg

W latach 2004-2015 w naszej szkole były realizowane 4 projekty w ramach Programu Comenius – Partnerskie Projekty Szkół, w latach 2017-2021 realizowaliśmy 2 projekty (1 w trakcie) w ramach Programu Erasmus+.

Współpracowaliśmy z 25 szkołami z 12 krajów. Bułgarii (3 szkoły), Chorwacji, Czech, Francji, Grecji (2 szkoły), Hiszpanii, Łotwy, Portugalii (2 szkoły), Rumunii (4 szkoły), Słowacji, Turcji (5 szkół) i Włoch (3 szkoły). W projektach brali udział uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkół partnerskich. Odbyło się 26 międzynarodowych spotkań, podczas których uczestnicy dzielili się wiedzą i doświaczeniem, poznawali swoją różnorodną kulturę i religię (islam, prawosławie, katolicyzm), uczyli się tolerancji i poszanowania dziedzictwa kulturowego różnych krajów oraz nawiązywali przyjacielskie relacje i doskonalili swoje umiejętności językowe.

Wizyty w Gdańsku miały miejsce w 2005, 2006, 2009, 2012, 2015 i 2018 roku. Naszą szkołę odwiedziło 54 nauczycieli oraz 74 uczniów z zaprzyjaźnionych szkół. Uczestnicy spotkań zwiedzali Gdańsk i okolice oraz brali udział między innymi w spotkaniach z byłym Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej Lechem Wałęsą oraz przewodniczącym Rady Miasta Gdańska Bogdanem Oleszkiem, w koncertach i pokazach organizowanych w szkole, dyskusjach międzyreligijnych, w konkursach, zabawach oraz chrzcie morskim w Narodowym Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich.

W spotkaniach zagranicznych w ramach Programu Comenius oraz Programu Erasmus+ wzięło udział 69 uczniów oraz 24 nauczycieli z naszej szkoły. Przeżyliśmy z „Comeniusem“ oraz „Erasmusem“ niezapomniane przygody. Poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi oraz tradycje i kulturę ich krajów. Odwiedziliśmy fascynujące miejsca: Błękitny Meczt I Hagia Sofia w Stambule, najstarszą katedrę świata znajdującą się w Antiochi, w której kazania głosili św. Piotr i Paweł, starożytną Urfę, która uchodzi za miejsce narodzin Abrahama, ruiny starożytnego Pergamonu, Akropol w Atenach, Pałac Królewski w Madrycie, Coloseum i Bazylikę świętego Piotra w Rzymie, Herkulaum oraz Pompeje zniszczone podczas wybuchu wulkanu Wezuwiusz, cerkiew św. Aleksandra Newskiego w Sofi, pole bitwy pod Austerlitz, Zamek Drakuli w Bran (Rumunia), płynęliśmy Eufratem i oglądaliśmy antyczne mozaiki w starożytnej Zeugmie, podziwialiśmy przepiękne widoki na portugalskiej wyspie Madera, na greckiej wyspie Tasos oraz nad zatoką Neapolitańską, a w Grenoble wspaniały widok na najwyższy szczyt Alp - Mount Blanc.

erasmus-108880.jpg

Nasi partnerzy:

2004-2006 “Europe: Richness in  diversity”: Halmagiu (Rumunia), Gulianowa (Włochy)

2008-2010 „United in cultural diversity“: Sopot (Bułgaria), Ateny (Grecja), Craiova (Rumunia), Gaziantep-Nizip (Turcja)

2011-2013 „Legends of my town“: Kaspichan (Bułgaria), Zagrzeb (Chorwacja), Brno (Czechy), Ciano (Hiszpania), Ryga (Łotwa), Targoviste (Rumunia), Martin (Słowacja), Samsun (Turcja)

2013-2015 „No other world to live“: Sofia (Bułgaria), Grenoble (Francja), Balikesir (Turcja), Rzym (Włochy)

2017-2019 „Water sources and sanitation“: Keramoti (Grecja), Funchal (Portugalia), Adana (Turcja), Neapol (Włochy)

2019-2022 „Joyful school“: Braga (Portugalia), Celafat (Rumunia), Manisa (Turcja)

Projekt „United in cultural diversity“ otrzymał od Agencji Narodowej Programu „Uczenie się przez całe życie“ tytuł Przykładu dobrej praktyki.

erasmus-108881.jpg

Tak nasi Partnerzy wspominali spotkania w Gdańsku:

Dear Friends,  We are in our school now but we can't forget the greatest time in Gdansk. Also we're still looking the pictures of the Gdansk meeting again and again. I want to express my special thanks to you for the unforgettable  Gdansk meeting. We're waiting the Turkey Meeting impatiently.       Warm Greetings.  Durdu

Hello friends! This is my first working day after the meeting in Gdansk. We came safety back home - tired and very happy. The time in Gdansk was wonderful. I enjoyed every minute of it. The children are so happy and satisfied that they want to learn Polish language or to go with their parents for
a vacation in Gdansk or even to emigrate to Poland or to go to a Polish University - childish but very indicative of their feelings. You succeeded in 100% dear Polish colleagues!!! As about me...I am proud to be into this with you! Ilija

Dear Polish friends, We all left POLSKA full of love and joy, happiness, and memories! We all took
a part of you and your country in our hearts and minds! You made us go back in our childhood flying like Balthic swans following our dreams! Thank you all of you for this Polish fairy tale! God bless you! Vasko

erasmus-108882.jpg

W taki sposób nasi uczniowie opisywali zagraniczne wizyty:

Ta podróż była fascynująca i na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Zobaczyłam wiele ciekawych miejsc oraz poznałam zwyczaje ludzi, mieszkających w tak egzotycznym kraju jakim jest Turcja. Spotkałam też wielu wspaniałych ludzi, których bardzo polubiłam. Daria

Bardzo dobrze bawiłam się podczas wizyty w Grecji. To był tydzień niezapomnianych wrażeń. Sądzę, że gdyby nie Comenius, nie pozwoliłabym sobie w najbliższym czasie na wyjazd do Grecji. A co najważniejsze – nie poznałabym takich wspaniałych ludzi, jakimi są mieszkańcy Grecji, Turcji, Rumunii i Bułgarii. Mimo, że jest to odległy świat, a jego ludzie mają często inną kulturę - ja mogłam ich poznać i zaprzyjaźnić się z nimi. To było dla mnie wspaniałe przeżycie. Z całego serca życzę wszystkim, aby mogli przeżyć tak niezwykłą przygodę jak ja i moje koleżanki. Ania

Czas spędzony we Francji minął mi bardzo szybko, szkoda było wyjeżdżać. Cudowni ludzie, przygody, miejsca, trudno by było opisać to wszystko w jednym tekście. Właściwie według mnie nie da się tego opisać, taką przygodę trzeba przeżyć na własnej skórze. Czas wyjazdu już się skończył, ale piękne wspomnienia pozostaną na zawsze. Marta