„Słowa na kartkę spadają z nieba”

„Usiadł mi na ramieniu ptak i zaczął śpiewać”

Agata Żabik

Autorka poniższych słów nie należy do osób, którym na ramieniu siada ptak i śpiewa, nie spadają jej też na kartkę słowa. Nad każdym tekstem siedzi godzinami i mimo że wie, co chce napisać, nie wie, jak to zrobić. Pewnie wielu czytających te słowa ma podobne odczucia.

Ponoć każdy ma jakiegoś bzika, jakieś hobby. I o ile w miarę łatwo jest w szkole wyłowić talenty sportowe, plastyczne, muzyczne, to odszukać kogoś z zacięciem literackim jest zdecydowanie trudniej. Wielu uczniów pisze pamiętniki, opowiadania, wiersze, ale najczęściej są to teksty pisane do szuflady. Nikt oprócz autora ich nie widzi, nie czyta, leżą i czkają na lepsze chwile, na dzień, kiedy ktoś je odkryje.

Aby zachęcić uczniów do pokazywania własnej twórczości literackiej organizujemy w szkole od 2014 roku Konkurs Literacki im. Agaty Żabik. Konkurs oraz nagroda noszą imię naszej wybitnie utalentowanej uczennicy, która dzięki swojej postawie, niezwykłym umiejętnościom literackim oraz wyjątkowej osobowości zapisała się w naszej pamięci i w naszych sercach. Jej dziecięca twórczość przepełniona była niezwykłą afirmacją życia. Mimo że nie ma Jej fizycznie wśród nas, nadal jest obecna i cichutko recytuje swoją „Pieśń o wiośnie” Agata była niezwykłą, wyjątkową osobą. Dziewczynką wszechstronnie utalentowaną, ambitną, pełna życia i pogody ducha. Zapamiętaliśmy też jej życzliwość, cierpliwość i mnóstwo talentów. Jest autorką wierszy, które zachwycały jej najbliższe otoczenie, ale były też nagradzane w konkursach poetyckich dla dzieci i młodzieży. Agata każdego dnia z niespotykaną siłą woli pokonywała fizyczne słabości, była wzorem do naśladowania zarówno dla dzieci jak i dorosłych

Zmagania konkursowe, na przestrzeni lat, przybierały różną formę. Dla uczniów klas młodszych były, oprócz kategorii literackiej, konkursy plastyczne i kaligraficzne. Uczniowie klas starszych mogli wykazać się talentem literackim, ale też krasomówczym i interpretacją poezji. Jak widać na zamieszczonych plakatach szukaliśmy uczniów, którzy lubią pisać, recytować, śpiewać poezję. Szukaliśmy młodych twórców, którzy umieją i chcą dzielić się z innymi swoimi zdolnościami. Młodzi twórcy walczą o sponsorowaną przez Rodziców Agaty nagrodę główną Wieczne pióro z cytatem z wiersza młodej poetki.

Zapraszam do lektury tekstów, które zostały nagrodzone podczas pierwszej edycji konkursu, odnajdziecie je w zakładce Adolescent wydanie specjalne 2014.