W listopadzie, już po naszym tradycyjnym kabaretowym występie z okazji Święta Edukacji Narodowej, rozpoczęliśmy pracę nad scenariuszem przedstawienia na podstawie legendy oruńskiej „Góra Pięciu Braci” wg J. Sampa. Wybraliśmy aktorów do poszczególnych ról, ustaliliśmy osoby odpowiedzialne za muzykę, rekwizyty itp. Później przygotowywaliśmy kostiumy i dekoracje. Pracy było co niemiara, a dzięki temu grupa teatralna wspaniale się zintegrowała i świetnie współpracowała ze sobą. Niektóre przyjaźnie z tamtych lat trwają do dziś.

Premiera przedstawienia „Góra Pięciu Braci” odbyła się w marcu podczas finału konkursu szkolnego „Nasz Park Oruński”. Zespół teatralny zagrał jeszcze kilka spektakli:

  • dla uczniów klas 4-5,

  • dla klas zerowych i młodszych,

  • podczas finału konkursu międzyszkolnego wiedzy o Morzu Bałtyckim,

  • podczas konkursu wiedzy o Parku Oruńskim,

  • w siedzibie gdańskiej Rady Miasta podczas Dnia Otwartego i parady z okazji Dnia Książki.

Tyle występów! Staliśmy się „profesjonalnym” teatrem.

W 2009 roku pracowaliśmy w nieco wolniejszym tempie, co pozwoliło mi zapoznać uczniów ze wszystkimi aspektami pracy nad widowiskiem teatralnym, począwszy od wyboru i adaptacji utworu literackiego i przygotowania scenariusza oraz zastanowienia się nad wizją sceniczną poprzez wybór kostiumów, dekoracji, oprawy muzycznej itp.

Uczniowie pracowali też nad przedstawieniem kabaretowym pt. „Romcio i Julcia”, które zaprezentowaliśmy podczas występu z okazji Dnia Dziecka na szkolnym festynie.