Ten rok szkolny to przede wszystkim udział w projekcie edukacyjnym TEATRALNY PASJANS - DRUGIE ROZDANIE. Była to druga edycja projektu, w którym wzięło udział 6 grup z Pomorza: uczniowie, osoby z niepełnosprawnościami i seniorzy. Celem projektu była integracja różnych grup społecznych i aktywizacja twórcza. Grupy teatralne przygotowywały spektakle oparte o „Balladynę” Juliusza Słowackiego lub „Boską komedię” Dantego Alighieri.

To nie było łatwa praca. Prawdziwy teatr, prawdziwa scena i wspaniała Pani Reżyser – Marzena Nieczuja-Urbańska. A było tak:

Z PAMIĘTNIKA LIDERKI

27 MAJA

Uczniowie przyszli dziś do mnie z niezwykłym pomysłem. Otóż dowiedzieli się o projekcie TEATRALNY PASJANS-DRUGIE ROZDANIE, organizowanym przez Gdański Teatr Szekspirowski i chcą wziąć w nim udział! Zostały im trzy dni na przygotowanie prezentacji, nagranie filmu, zmontowanie go i zawiezienie zgłoszenia do Teatru. To jest niemożliwe?! Nie szkodzi, oni to zrobią! Zapytali, czy zostanę liderem grupy. Oczywiście, że się zgodziłam.

31 MAJA

Ostatni dzień zgłoszeń do TEATRALNEGO PASJANSA. Uczniowie w dzień nagrywali, a w nocy montowali film. Raniutko byli już w teatrze. Teraz wydzwaniają, żeby się dowiedzieć, czy zgłoszenie zostało przyjęte. Przychodzą do mnie mniej więcej co 10 minut. Mam nadzieję, że panie w Teatrze wytrzymają ten młodzieńczy zapał...

20 CZERWCA

Dzisiaj nastąpi ogłoszenie wyników. Dostaję smsy o takiej mniej więcej treści: „Niech pani co jakiś czas sprawdza maila i telefon. Gdy przyjdą wyniki, niech nas pani niezwłocznie powiadomi!”

Dostaliśmy się!!! Euforia!!! Szalejemy ze szczęścia!

15 LIPCA

Spotkanie liderów i reżyserów w GTS. Ogarnia mnie niepokój... Cóż ja, zwykła amatorka, potrafię, nie dam rady... Poszłam z bijącym sercem i ogromną tremą, a wyszłam szczęśliwa, z uśmiechem na twarzy. Atmosfera była cudowna, warsztaty - bajka, ludzie – wspaniali, a dziewczyny z Teatru – kochane! A teraz najważniejsze: będziemy pracować z panią Marzeną Nieczują – Urbańską! Chyba śnię! Spełnia się marzenie!

15 LIPCA (WIECZOREM)

Grupa teatralna „Śliwka w kompot” nieco załamana. „Proszę pani, a dlaczego nie możemy grać „Balladyny”? I tak co chwilę...Powiedziałam, że są zdolni i poradzą sobie ze wszystkim!

SIERPIEŃ

Czytam „Boską Komedię”. Czytam i czytam. Czasem pięć razy jedną stronę.

23 WRZEŚNIA

Sms od Marzeny. Też czyta „Boską Komedię”.

5 PAŹDZIERNIKA

Pierwsze spotkanie Marzeny z grupą. Okropna pogoda, ale Marzena przyjechała uśmiechnięta. Na mój sms, w którym wyraziłam troskę z powodu zwariowanej aury, odpisała: „Dam radę. W piekle Dantego gorzej...”. Wszyscy jesteśmy oczarowani!

11 PAŹDZIERNIKA

Rodzi się coraz więcej pomysłów. Już wiemy, jak to zrobimy! Oczywiście najwięcej pomysłów ma

Marzena, ale staramy się pomagać, jak umiemy.

27 PAŹDZIERNIKA

Kolejne spotkanie „Śliwki w kompot” z naszym reżyserem. Uczę się mnóstwa nowych rzeczy, uczniowie również. Bardzo pomaga nam pani Jadwiga Słopiecka, polonistka w Gimnazjum nr 7.

8 LISTOPADA

Próby, problemy, praca i ...problemy. Trzeba pogodzić naukę, klasówki, zajęcia dodatkowe z intensywną pracą nad spektaklem, co jest czasem trudne. Ale spektakl „nabiera rumieńców...”

15 LISTOPADA

Jest ciężko!

26 LISTOPADA

Jest bardzo ciężko! Denerwujemy się wszyscy, ale pracujemy dalej. Ostatnia próba przed prapremierą na naszym osiedlu w SM POŁUDNIE!

28 LISTOPADA

Już po prapremierze! Przeżyliśmy to! Było cudownie, wspaniała atmosfera! Grupa teatralna „Śliwka w kompot” otrzymała zasłużone rzęsiste brawa! Odpoczynek i jutro raniutko musimy być w GTS.

29 LISTOPADA

Premiera w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim! Trudno to opisać! Emocje, jakie nam towarzyszyły, były niesamowite i niepowtarzalne! Ale daliśmy radę, były owacje na stojąco!

Cudowna atmosfera panująca podczas finału, serdeczność i opiekuńczość pań z Działu Edukacji, autorek TEATRALNEGO PASJANSA, sprawiły, że żal nam było wychodzić z teatru. Młodzi aktorzy czuli się tam, jak ryby w wodzie.

Wspaniałym pomysłem było spotkanie wszystkich uczestników finałowego przeglądu i możliwość rozmowy, wymiany doświadczeń i przekonanie się, że teatr jest dla wszystkich, niezależnie od wieku, doświadczeń życiowych czy sprawności. Gimnazjaliści, a więc bardzo młodzi ludzie, porozmawiali ze starszymi, myślę, że i jedni, i drudzy zachowają to spotkanie w sercu.

Na koniec bardzo mądre, oddające sens i istotę tego projektu słowa pani Joanny Szkudlarek: „Uczestniczyliśmy w niezwykle ważnym wydarzeniu, które poza swoją wartością artystyczną, było też spotkaniem światów, które -niestety – często mijają się bez słowa. Jak dobrze, że mogliśmy się spotkać, wzajemnie zobaczyć i obdarować czymś tak istotnym.”

A jutro obejrzymy „Balladyny”...

Mirosława Lenartowicz

28 listopada 2016 r. w Pawilonie Socjalnym SM POŁUDNIE przy ul. Nad Potokiem13 grupa teatralna „Śliwka w kompot” z Gimnazjum nr 7 zagrała przedpremierowy spektakl pt. „BOSKA KOMEDIA DANTEGO? CO TAKIEGO???” w reżyserii pani Marzeny Nieczuji-Urbańskiej, aktorki z gdańskiego Teatru WYBRZEŻE.

29 listopada odbyła się premiera w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Wszystko się udało! Było pięknie! Myślę, że dla tych młodych ludzi to przygoda, której nigdy nie zapomną.

Mirosława Lenartowicz