Marian Mokwa (9 kwietnia 1889 r. – 15 czerwca 1987 r.)

 

Malarz, podróżnik, działacz społeczny. Honorowy Obywatel Sopotu.

Studiował w akademiach sztuki w Berlinie, Norymberdze i Monachium. Później podróżował, m.in. wziął udział w kilku rejsach floty tureckiej po Morzu Śródziemnym, zwiedził Kaszmir i Indie. Po I wojnie światowej zamieszkał w Sopocie.

Jego malarstwo, którego duży zbiór zaprezentował w 1919 r. na wystawie w Gdańsku, cieszyło się dużą popularnością. Obrazy Mokwy zamawiały dwory królewskie i koneserzy z całego świata. Wkrótce nazwano go pierwszym polskim marynistą. W latach trzydziestych zbudował w Gdyni Galerię Morską, która stała się pierwszym ośrodkiem kultury młodego miasta. Podczas II wojny światowej Niemcy spalili kolekcję obrazów Mokwy z gdyńskiej galerii. Cześć z nich (m.in. "Narada wojenna Pomorzan- Kaszubów" i "Portret księcia Racibora") odtworzył po wojnie.

M. Mokwa należy do najpopularniejszych artystów na Wybrzeżu. Mimo słabego wzroku i sędziwego wieku malował do końca życia . Tworzył przez ponad 80 lat, malując w tym czasie ok. 9 tysięcy obrazów olejnych i akwareli oraz tysiące rysunków. Jego nazwisko kojarzy się nieodzownie z marynistyką, choć w jego dorobku znalazły się pejzaże orientalne, kaszubskie i tatrzańskie, weduty (widoki), kwiaty, portrety i batalistyka. Inicjator powstania narodowej Galerii Morskiej w Gdyni. Swoją ideę zrealizował w 1934 r. budując wspaniały dla niej gmach przy ul. 3 Maja 28. Tu znalazło się miejsce dla kilkudziesięciu obrazów polskich marynistów, w tym dla dorobku Mariana Mokwy (m.in. 44 płótna w cyklu historycznym "Apoteoza Polski Morskiej"). W intencji twórcy galeria miała się stać centrum sztuki: salą koncertową, teatralną, a także kinową. Taką rolę w istocie pełniła przez pięć lat, promieniując sławą na cały kraj.

marian-mokwa-51315.jpg