Leonid Teliga (28 maja 1917 r. – 21 maja 1970 r.)

Kapitan, żeglarz, dziennikarz, pisarz, marynarz, oficer piechoty Wojska Polskiego. Odznaczony Orderem Odrodzenia Polski.

Pierwszy Polak, który samotnie okrążył Ziemię na jachcie Optyw latach 1967 – 1969. Uprawnienia sternika zdobył na kursie morskim w Jastarni przed II wojną światową.

Skończył Szkołę Podchorążych i w randze podporucznika przydzielony do Pułku Strzelców. Walczył
w Kampanii wrześniowej a następnie przedostał się do Związku Radzieckiego, gdzie po rocznym kursie szyprów pływał na statkach jako rybak na Krymie. W 1942 roku wstąpił do formowanej Armii Polskiej w ZSRR, z którą przedostał się do Wielkiej Brytanii. Po przeszkoleniu w Kanadzie latał
w polskim bombowym 300 Dywizjonie Bombowym Ziemi Mazowieckiej jako strzelec pokładowy.
W 1947 roku powrócił do Polski. Pracował jako dziennikarz, aktor, autor i tłumacz a w wolnych chwilach szkolił adeptów żeglarstwa.

Zamiar samotnego rejsu wokół globu Teliga zrealizował własnymi siłami. Bazując na swoich oszczędnościach, zbudował jako prywatny armator jacht Opty, zaprojektowany specjalnie dla niego przez inż. Leona Tumiłowicza. Chociaż wiele osób i instytucji przyczyniło się do pomocy w tym naprawdę dużym przedsięwzięciu, jak PZŻ, Marynarka Handlowa, czy Marynarka Wojenna, szczególnie w jego fazie końcowej, to jednak główny ciężar prac i finansów przez długi czas ponosił sam armator. Mówi się, że w tym właśnie celu Teliga sprzedał nawet swoje mieszkanie.

Rejs Opty rozpoczął się 25 stycznia 1967 roku i zakończył się 30 kwietnia 1969 roku w Casablance. Okrążenie kuli ziemskiej zabrało mu 2 lata i 2 miesiące.

Jak nieprawdopodobnie wielką wiedzą i doświadczeniem musiał się charakteryzować ten żeglarz, skoro porwał się na tak trudny, samotniczy rejs, rejs praktycznie bez wsparcia po drodze, na małym i w dodatku drewnianym jeszcze jachcie. W tamtych czasach był to wciąż jeszcze duży wyczyn.

leonid-teliga-51317.jpg